Megtakarítás és adózás egy önkéntes nyugdíjrendszerben

2016. 03. 17. 10:15
H.306
Dr. Simonovits András

BME DET Szemin. hiretés 50 %.jpg

Szeretettel várjuk a BME Differenciálegyenletek Tanszék következő
                                                  szemináriumára:

2016. március 17-⁠én csütörtökön 10:15-⁠kor a H306-⁠os teremben

Előadó:   DR. SIMONOVITS ANDRÁS  (MTA, KRTK Közgazdaságtudományi Intézet, BME Differenciálegyenletek Tanszék):
Megtakarítás és adózás egy önkéntes nyugdíjrendszerben: az ágensalapú modellezés felé

A kötelező nyugdíjrendszer gyakran csak részben helyettesíti a hiányzó időskori jövedelmet, ezért a kormányzat kiegészítésként önkéntes nyugdíjrendszert működtet, amelyben a magánmegtakarításhoz kormányzati támogatás adódik hozzá. Figyelembe véve a keletkező adóköltséget, modelljeink leírják a rövidlátóktól az előrelátókhoz áramló jövedelmeket. 1. Analitikus modellekben explicite meghatározható, hogyan tanulnak meg legalább korlátozottan takarékoskodni a rövidlátók. 2. Ágensalapú modellekben a fiatalabb dolgozók idősebb társaiktól tanulva nagyobb megtakarítást érhetnek el.